CO JE TO KRUHOVÝ TRÉNINK ?

Co to vlastně je kruhový trénink, proč je tak oblíbený a k čemu je dobrý?

Kruhový trénink je vysokointenzivní intvervalové cvičení, při kterém se na několika stanovštích procvičí celé tělo. Základní interval je 30 sekund, (ovšem intervaly mohou být i delší v závislosti na druhu tréninku), po kterých následuje krátká, standardně 10-15 vteřinová pauza na přesun na další stanoviště. Za 1 trénink se 1 "kruháč" projede několikrát většinou 2-4x v závislosti na počtu stanovišť. Cviky na stanovištích jsou voleny tak, aby se po sobe vždy procvičovala jiná partie. 

Důležitou charakteristikou kruhového tréninku je, že je zaměřený na více svalových skupin. Dobrý kruhový trénink je vždy sestavený tak, aby po sobě vždy následovaly cviky na odlišné svalové skupiny. 

Kruhovým tréninkem tedy ušetříte opravdu hodně času oproti klasickému cvičení v sériích. Při cvičení v sériích totiž musíte čekat i několik minut, než se můžete pustit do další série. To u kruhového tréninku však neplatí – při dalším cviku totiž posilujete jinou svalovou skupinu, která je vždy odpočatá. Proto je možné dělat mezi cviky mnohem kratší pauzy. 

Na hodině se cvičí s využitím známých i méně známých pomůcek – nakládacích činek, bosu, overballů, posilovacích gum, jednoručních činek, ale i s vlastní vahou těla. Z toho je tedy jasné, že kruhový trénink nabízí neuvěřitelnou pestrost a variabilitu, a právě v tom je jeho největší síla. Na každém stanovišti se zdržíte jen chvíli a cviky vás tak nemají šanci omrzet. Zábavnou formou procvičíte všechny svalové partie vašeho těla. Pozor je třeba dávat na správné provádění jednotlivých cviků, abyste si neuškodili a neosvojili si špatné pohybové návyky – to bedlivě sleduje trenér, který vás má pod kontrolou,