• Lukáš Kopecký

Balanční plochy na trénincích...

Proč je vždy zařazeno několik cviků na balančních podložkách? A jaké výhody nám tyto cviky přinášejí?

Balanční cvičení je velice důležité pro zpevnění CORE neboli středu, či jádra těla. Prakticky všechny pohyby, polohy či pozice využívané ve sportu zahrnují použití břišních svalů, vzpřimovačů trupu, hýžďových svalů, stabilizátorů pánve. Dané svaly se buď podílejí na pohybu celého těla, nebo zpevňují tělesný korzet. Díky jejich neustálému zatížení v prakticky každém pohybu je vhodné je pravidelně a systematicky posilovat.


K tomu velice dobře dopomáhají balanční podložky a na BBkruháčích se můžete setkat s gymnastickými míči, bosu, aquahitem - zátěžový vak naplněný tekutinou, balanční čočky a v budoucnu i s dalšími novými pomůckami.


Balančním tréninkem tak cíleně zaměstnáváme svaly v agonisticko-antagonistickém postavení a nutíme je do neustálé centrace kloubu. Jde tedy o to, abychom navodili co nejvěrohodněji situaci, do které se jedinec dostane v herní situaci či v běžném životě.


Při pravidelném cvičení na balančních podložkách si zajistíte, daleko lepší připravenost na běžné životní situace (zakopnutí, úskoky před překážkou, úhyby atd.) či na herní výkon ve vašem sportu, který provozujete. Výrazně takto snižujete možnost nečekaného zranění, nebo například natažení svalu nečekanou svalovou kontrakcí.


Používáním labilních ploch při tréninku, se tak snažíme navodit pro tělo co nejekonomičtější zapojení svalových struktur a z toho plynoucí minimální zatížení kloubních ploch a jejich ideální osové zatížení. Z toho dále vyplývá včasnější rekonvalescence po zraněních a větší odolnost organismu vůči nežádoucím účinkům jednostranné zátěže při tréninku nebo přímo při daném sportovním výkonu.


Na BBkruháčích se můžete setkat s celou řadou různých balančních cviků a jak už jsem zmiňoval v budoucnu vás toho čeká daleko více, máte se na co těšit.32 zobrazení