• Lukáš Kopecký

Dýchání - samozřejmost, nebo umění?

Jak správně dýchat nejen při cvičení? Přečtěte si článek, který vám možná pomůže.

Co v životě děláme nejautomatičtěji? Já bych řekl, že dýcháme, nemusíme nad tím přemýšlet a dýcháme ať se děje cokoliv, při sportu, při jídle při spánku zkrátka bez dýchání život nejde, ale přemýšleli jste někdy nad tím, zdali dýcháte správně?


Je jasné, že dýchání nás nikdo nikde neučil a proto ho bereme jako samozřejmost, ovšem je několik způsobů dýchání a především při sportu bychom se měli zaměřit na jeden z nich. Mechanika našeho dýchání ovlivňuje pohyb hrudníku, páteře, pánve a tedy celé držení těla. Ve cvičení tedy potřebujeme pracovat s dechem, držením těla i pohybem současně.


Zásada zdravého dýchání je zespoda nahoru, tedy od břicha do hrudníku a to samé platí při vydechování, opět zespoda nahoru, stažením středu vytlačujeme vzduch z těla.


Důležité je vědomě udržovat aktivní svaly břicha a pánevního dna a používat bránici, nadechovat se nosem (vzduch se při dýchání nosem zaprvé ohřívá a za druhé je čištěn od mechanickým nečistot).


Při cvičení v žádném případě nezadržujte dech a při větší námaze vydechujte ústy.


V souladu s bránicí pracují svaly pánevního dna a břicha, jsou aktivní při výdechu i nádechu, zajišťují stažení středu, které spoluvytváří nitrobřišní tlak, při špatných dechových návycích není dostatečná podpora páteře, dochází k přetěžování vzpřimovačů páteře a následnému nástupu zdravotních potíží.


Je spousta dechových cvičení, všeobecně je ale důležité dýchat do břicha a následně do hrudníku a totéž se snažit i při výdechu, zkuste se na to soustředit a opět se posuňte o krok dále ke kvalitní stabilizaci bederní páteře, která je pro nás velice důležitá.


26 zobrazení