• Lukáš Kopecký

Strečink, jak, kdy a proč?

Proč je strečink důležitý a to nejen ve sportu a jak zařadit správný druh strečinku, se dozvíte v tomto článku.


Mnoho lidí si myslí, že strečink je vhodný pouze pro sportovce, ovšem opak je pravdou. Právě lidé, kteří ke sportu příliš netíhnou a mají sedavý způsob zaměstnání, by se o to více měli věnovat strečinku - protahování.


Například ti kteří celé dny sedí v kanceláři u počítače jsou velice rizikovou skupinou, poněvadž zrovna při psaní na počítači se nám výrazně zkracují prsní svaly, přední část ramen, trapézový sval, šíjové vzpřimovače, zdvihač lopatky a zdvihač hlavy a naproti tomu antagonisté těchto svalů, neboli svaly které vykonávají opačný pohyb tak ochabují.


Pokud se tito lidé neprotahují a alespoň preventivně neprovádějí cviky na svaly které jim ochabují, tak s největší pravděpodobností budou v budoucnu řešit bolesti zad, krční páteře, ale také může dojít k bolestem hlavy, hrozí riziko vyklenutí plotýnky v oblasti krční páteře, či brnění rukou, které má většinou také počátek v přetížení krční páteře.


Další skupinou mohou být lidé, kteří se věnují manuální práci ve fabrikách a celé dny něco montují, trhají apod. a tím se samozřejmě výrazně namáhají a zkracují svaly zápěstí, předloktí a v krajním případě může dojít i k syndromu karpálního tunelu.


Toto jsou případy kdy je strečink vhodný jako prevence vůči bolestem či dokonce operativním zákrokům a funguje jako určitý druh rehabilitace.


Druhá skupina lidí jsou samozřejmě sportovci, kteří strečinkem zahřívají svaly před výkonem a naopak uvolňují po výkonu.


Mezi základní druhy strečinku patří aktivní/pasivní a dynamický/statický strečink a těmto dvěma druhům se budu věnovat nejvíce v tomto článku. Máme i další druhy jako balistický, izometrický a PNF strečink, které jsou ovšem více specifické a v některých případech i nevhodné.


Dynamický strečink

Zařazuje se především před pohybovou aktivitou, aby se svaly takzvaně nastartovaly na výkon. U dynamického strečinku se sval neprotahuje do maximálního propnutí, ale pouze do přirozené míry bez propínání. Pokud zařazujeme dynamický strečink před pohybovou aktivitou, výrazně snižujeme riziko, křečí či dokonce ruptury svalu (lidově natažení ovšem tento termín odborně neexistuje, sval může postihnout křeč, anebo v horším případě ruptura svalu, což je přetržení, nebo částečné natržení svalu či jednotlivých svalových vláken) dále při zařazení dynamické střečinku zvyšujeme výkonnost svalu. Jedná se o různé kroužení ramen, loktů, kolen, boků, případně krátké jen několika sekundové natažení bez jakékoliv míry pnutí svalu. Dynamický strečink je samozřejmě součástí každého BBkruháče před jeho začátkem.


Statický strečink

Z mého pohledu nejdůležitější fáze nejen po aerobním tréninku, ale i po cvičení v posilovně či po namáhavé práci.


Statický strečink je vhodné zařadit vždy po výkonu a nikoliv před, poněvadž by mohlo dojít ke zúžení svalu, rozvolnění kloubních pouzder a to samozřejmě negativně ovlivní výkon.


U statického strečinku napínáme sval do maximální délky a v této setrváváme po dobu několika sekund, zde záleží o jaký sval se jedné u menších svalových skupin setrváme v propnutí 20 - 30 sekund u těch větších můžeme klidně i 60s. Důležité je, abychom vždy sval protahovali do příjemného pnutí a nikoliv přes bolest. Jakmile bychom sval protahovali přes bolest, dostavil by se opačný efekt a to takový, že by se sval měl tendenci nikoliv protáhnout ale naopak smrštit, v krajním případě bychom mohli i natrhnout svalová vlákna.


Pokud začínáte se statickým strečinkem je určitě dobré poradit se s odborníkem jak správně protahovat, protože stejně jako všechny pohybové aktivity tak i strečink má své pravidla. V rámci individuálních hodin, Vám mohu poradit jak začít, které polohy si vybírat a hlavně jak správně protahovat.


Přínos strečinku pro lidské tělo je opravdu veliký a to například

- Zlepšuje krevní oběh (pokud je prováděn pravidelně)

- Snižuje bolestivost problematických míst při fyzické aktivitě (cvičení)

- Snižuje bolestivost svalů

- Snižuje svalové napětí

- Zlepšuje rozsah pohybu

- Zlepšuje držení těla a stabilitu

- Předchází zranění během fyzické aktivity

- Zlepšuje regeneraci po cvičení

- Zlepšuje fyzickou zdatnost

- Zlepšuje pružnost a flexibilitu

- Snižuje riziko poranění šlach a kloubů


Statický strečink je také součástí každého BBkruháče a to po skončení cvičení, někdy je na něj více času a někdy v případě delšího tréninku bohužel méně, proto vždy apeluji na cvičence aby se ještě protáhli doma.


Efektivní strečinková sestava může zabrat pouhých cca 20 minut a pokud ji zařadíte každý den, nebo alespoň několikrát týdně, určitě se budete cítit lépe.

53 zobrazení